MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tak, to Legnica! 45 najstarszych i najciekawszych rycin przedstawiających Legnicę. Zobacz, jak wyglądało nasze miasto kilka wieków temu!

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
1841 , Rok 1841 r.
1841 , Rok 1841 r. fotopolska.eu
Najazd Mongołów, Zamek Piastowski z fosą, bitwy, kościoły, ale też codzienne życie kilka wieków temu - to wszystko upamiętnili dawni artyści, tworząc litografie, miedzioryty, drzeworyty itp. A dziś takie ryciny możemy oglądać w internecie i pobudzać naszą wyobraźnie... Zobaczcie galerię niezwykłych przedstawień Legnicy.

Najstarsza historia Legnicy w skrócie

Legnica, Liegnitz, Lignica - pod tą nazwą kryje się miasto o wielowiekowej, barwnej historii, w której splatają się tradycje różnych narodów i kultur. Ponad 500 lat pozostawało pod berłem Piastów - to tutaj najdłużej panowała dynasta królów Polski. Podobnie jak cały region, Legnica przechodziła pod panowanie Korony Czeskiej, Habsburgów, Prus, Niemiec. Przez gród przetaczały się krwawe rajzy wojny trzydziestoletniej. To właśnie pod Legnicą rozegrały się wielkie bitwy, w których rozstrzygała się historia Europy. Pierwsza - z Mongołami w 1241 roku, którzy wtedy właśnie posunęli się najdalej w swojej wielkiej ekspansji na Zachód. Następnie - w 1760 roku, kiedy to wojska pruskie Fryderyka II pokonały oddziały austriackie oraz w 1813 roku, gdy wojska antynapoleońskiej koalicji prusko-rosyjskiej, dowodzone przez marszałka Blüchera odniosły zwycięstwo nad wojskami Napoleona.
Bogatą historię miasta najlepiej ilustrują zabytki architektury, począwszy od średniowiecznego zamku Piastów, katedrę, kościół Marii Panny, przez barokowe kościoły i potężne założenie Akademii Rycerskiej, skończywszy na secesyjnych willach Tarninowa.

Źródłó: UM Legnica

Zebraliśmy w galerii najstarsze i najciekawsze ryciny przedstawiające nasze miasto. Ryciny pochodzą z XV-XIX wieku i taką Legnicę prezentują! Zapraszamy na prawdziwą podróż w czasie - kilka wieków wstecz! Najpopularniejsze ryciny pochodzą spod ręki śląskiego rysownika Friedricha Bernharda Wernera, a późniejsze stworzył Franz Wilhelm Robert Geissler.

1841 , Rok 1841 r.

Tak, to Legnica! 45 najstarszych i najciekawszych rycin prze...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Alicja Majewska o prostych włosach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto