Letni Bieg Piastów coraz bliżej. Już w ten weekend, 6-7 sierpnia, Izery będą przemierzać biegacze z około 250 miast z 7 krajów świata! Piękne dolnośląskie góry i ich niesamowity krajobraz z pewnością spodobają się zawodnikom, którzy wraz z PKO Bankiem Polskim będą mogli wesprzeć 14-letnie siostry: Agnieszkę i Dominikę. Dziewczynki urodzone z porażeniem dziecięcym muszą przejść operację fibrotomii. Agnieszka potrzebuje także nowego specjalistycznego wózka.

- Na operację jedziemy już w poniedziałek. Do Krakowa. To dla nas spora wyprawa, bo mieszkamy w Gdańsku i tak naprawdę na ten drugi koniec Polski musimy dotrzeć pociągiem – mówi pani Jowita Nowaczyk, mama Agnieszki i Dominiki, dla których podczas Letniego Biegu Piastów odbędzie się akcja charytatywna. - Bardzo nam zależało, żeby dostać się na operację do Krakowa, bo tam trzy razy do roku przyjeżdża lekarz z Ukrainy - specjalista w dziedzinie fibrotomii, który przeprowadzi operację moich córek – dodaje pani Jowita i tłumaczy, że operacja jest dziewczynkom bardzo potrzebna. Ich porażeniu towarzyszy bowiem spastyczność, czyli wzmożone napięcie mięśni. Mięśnie zwykłego człowieka wymagają napięcia, które wystarcza do utrzymania postury i ruchu. Mózgi dziewczynek natomiast nie są w stanie regulować odpowiedniego poziomu giętkości ich mięśni, co prowadzi do ich wzmożonego.

- Operacja sprawi, że znikną przykurcze i okropny ból. Dzięki temu zwiększy się zakres ruchu dziewczynek, będą one bardziej samodzielne, łatwiej będzie nam też wykonywać rehabilitację. Dlatego zachęcam wszystkich, którzy biegną w Górach Izerskich, by wzięli karteczkę „biegnę dla Dominiki i Agi” - prosi pani Jowita, która sama również, gdy tylko może – uczestniczy w akcjach charytatywnych dla innych dzieci, ostatnio biegła np. w Gdańsku dla małego Filipa. - Chciałabym podziękować osobom, które już się zgłosiły. Ci ludzie tak bardzo chcą pomóc, mimo że nas nie znają. Dziękuję im za to, że zauważają osoby słabsze, chore i chcą im ułatwić życie codzienne. Dzięki zawodnikom będziemy mogły się rehabilitować. To piękny, budujący gest biegaczy!

Już 32 razy obiegli kulę ziemską
Siostry są podopiecznymi Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą. W zbieraniu środków na operację dziewczynek i wózek pomaga PKO Bank Polski. Zaangażowanie zawodników, którzy dotrą do mety z kartką na koszulce „biegnę dla Dominiki i Agi”, zostanie przeliczone na konkretne wsparcie finansowe – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na operację dziewczynek. Kartki będą do odebrania na stoisku PKO Banku Polskiego koło Biura Zawodów (w Hotelu Biathlon Sport&Resort) w dniach 5-6 sierpnia (05.08.2016 w godz. 14-21, 06.08.2016 w godz. 8 -12 i 14-17).

PKO Bank Polski realizuje od 2013 roku autorski program „PKO Bank Polski. Biegajmy razem" i wspiera największe imprezy biegowe w całej Polsce. Podczas wszystkich tych wydarzeń organizowane są akcje charytatywne „biegnę dla...". Podczas zeszłorocznego Letniego Biegu Piastów 447 zawodników pobiegło dla 4-letniej Michasi i 17-letniego Dawida. Pieniądze zostały przekazane na zakup dla nich wózków inwalidzkich. W sumie, od 2013 r. odbyły się 182 takie akcje, a Fundacja PKO Banku Polskiego wsparła 190 beneficjentów kwotą ponad 2,6 mln zł.

Od początku istnienia programu biegacze przemierzyli charytatywnie ok. 1 mln 305 tys. km, co równa się ponad 32 okrążeniom Ziemi wzdłuż równika. Dodatkowo, w tym roku już po raz drugi Bank zaprasza na PKO Bieg Charytatywny w 12 miastach Polski. Okrążenia wybiegane przez zawodników 17 września zostaną przeliczone na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci w Polsce.

Trasy Jakuszyckiej Dziesiątki, Jakuszyckiego Półmaratonu i Ultramaratonu

Tegoroczny Bieg Piastów obejmie Jakuszycką Dziesiątkę, Jakuszycki Półmaraton i Ultramaraton. Będzie można także sprawdzić się w wyścigu nording walking, a najmłodsi wystartują w biegu przedszkolaka i biegu szkół podstawowych. Każdy chętny będzie mógł też zatańczyć zumbę.

W tym roku zawodnicy podbiegną zmienionymi trasami – organizatorzy wykluczyli z nich Jelenią Łąkę i podejście pod Rozdroże pod Zwaliskiem. Do końca sierpnia obowiązuje tam bowiem okres ochronny dla ptaków. Wszystkie biegi zaczynają się i kończą na Polanie Jakuszyckiej. Uczestnicy Jakuszyckiej Dziesiątki pobiegną na Orle i do mostku granicznego na Izerze, a Jakuszycki Półmaraton okrąży Kozi Grzbiet. W drodze powrotnej jedni i drudzy zdobędą Samolot i zbiegną z niego do Jakuszyc. Zawodnicy rywalizujący w półmaratonie zaliczą jeszcze Górny i Dolny Dukt.

Pierwsze dwadzieścia kilometrów ultramaratonu pokrywa się z trasą półmaratonu. Później ultrasi wbiegną na teren kopalni Stanisław i szlakiem grzbietowym zdobędą Wysoki Kamień, by na Zakręcie Śmierci przebić się do szlaków pod Wysokim Kamieniem oraz w okolicy Czerwonego Potoku i Czerwonych Skałek. Zimowa Trasa PKO i odcinek znany zimą jako Dzielne Klapki zostaną wykorzystane po raz pierwszy w zawodach biegowych bez nart. Zawodnicy wrócą do Jakuszyc przez kopalnię i Dolny Dukt. Meta na Polanie Jakuszyckiej.

OTO DOKŁADNE TRASY:
PÓŁMARATON

Polana Jakuszycka - Rozdroże pod Działem Izerskim - trasa wokół Koziego Grzbietu – Orle – Samolot - Górny Dukt - Dolny Dukt - Polana Jakuszycka.


(materiały prasowe Bieg Piastów, wykonanie: wydawnictwo kartograficzne Jel-Kart)

ULTRAMARATON
Polana Jakuszycka - Rozdroże pod Działem Izerskim - trasa wokół Koziego Grzbietu – Granicznik - most na Izerze (bez przekraczania) - trasą rowerową do głównej drogi Hala Izerska - Orle (tu w prawo) – Orle – Samolot - Górny Dukt - Rozdroże pod Cichą Równią – Kopalnia - Wysoki Kamień - Zakręt Śmierci. Tam trasa zakręca w prawo, prowadząc szlakiem rowerowym nr 3, a po chwili także 11, w kierunku zachodnim. Rowerowym szlakiem nr 11 prowadzi aż do skrzyżowania dróg w pobliżu przejazdu kolejowego pod Walońskim Kamieniem. Trasa odbija tu w prawo pod górę w kierunku Czerwonych Skałek i wyżej, do połączenia ze Szklarską Drogą i z trasami rowerowymi nr 2 i 8. W tym rejonie trasa wytyczona jest zgodnie z przebiegiem tras narciarstwa biegowego (Zimową Trasą PKO i trasą o nazwie Dzielne Klapki). Szlakami rowerowymi nr 2 i 8 trasa biegnie na Rozdroże pod Cichą Równią, skąd Dolnym Duktem (szlakiem rowerowym nr 9) wraca na Polanę Jakuszycką.


(materiały prasowe Bieg Piastów, wykonanie: wydawnictwo kartograficzne Jel-Kart)

JAKUSZYCKA DZIESIĄTKA
Polana Jakuszycka – Orle – Granicznik - most na Izerze (bez przekraczania) - trasą rowerową do głównej drogi Hala Izerska - Orle (tu w prawo) – Orle – Samolot - Polana Jakuszycka.

(materiały prasowe Bieg Piastów, wykonanie: wydawnictwo kartograficzne Jel-Kart)

PROGRAM ZAWODÓW
6.08.2016 SOBOTA

godz. 9 - start Ultramaratonu (50 km)
godz. 10 - start Jakuszyckiego Półmaratonu (22 km)
godz. 10.35 - bieg przedszkolaków (500 m)
godz. 10.40 - bieg uczniów podstawówek (500 m).
godz. 10:45 - Zumba
13:00 – dekoracja zwycięzców Półmaratonu
13:30 – dekoracja - II Puchar Burmistrza Szklarskiej Poręby w Półmaratonie
14:00 - dekoracja – kategorie wiekowe Półmaratonu
14:30 - dekoracja – najstarszy i najmłodszy uczestnik Półmaratonu
14.40 – pokaz pierwszej pomocy
15:00 – dekoracja zwycięzców Ultramaratonu
15:30 - dekoracja – kategorie wiekowe Ultramaratonu
15:55 - dekoracja "Kryształowy Szlak"
16:00 - dekoracja – najstarszy i najmłodszy uczestnik Ultramaratonu

7.08.2016 NIEDZIELA
godz. 10 - start Jakuszyckiej Dziesiątki
godz. 10.05 - marsz rekreacyjny nordic walking na 10 km
11.15 - pokaz pierwszej pomocy
11:30 - dekoracja Jakuszyckiej Dziesiątki
12:00 - dekoracja – kategorie wiekowe Jakuszyckiej Dziesiątki
*godziny dekoracji są orientacyjne

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!