Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LEGNICA Premier Morawiecki wmurował symboliczny kamień węgielny pod budowę nowej fabryki Viessmann

Anna Ickiewicz
Anna Ickiewicz
Grupa Viessmann, jeden z wiodących na świecie dostawców zrównoważonych rozwiązań w zakresie klimatyzacji (ogrzewania, chłodzenia, jakości wody i powietrza) oraz energii odnawialnej, buduje nową siedzibę dla swojego największego działu Climate Solutions w Legnicy w Polsce. Dziś prezes firmy Max Viessmann wraz z Premierem Polskiego Rządu Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami LSSE wmurowali symboliczny kamień węgielny pod tą inwestycję.

Przedsiębiorstwo rodzinne ogłosiło już wiosną, że w ciągu najbliższych trzech lat planuje rekordowe inwestycje w wysokości 1 mld euro w rozwój pomp ciepła i ekologicznych rozwiązań klimatyzacyjnych. Inwestycja o wartości ponad 200 mln euro w nową fabrykę w Polsce – kolejny zakład Grupy produkujący pompy ciepła – jest centralnym elementem ofensywy firmy w zakresie ekologicznych rozwiązań klimatyzacyjnych.

Wysokosprawne pompy ciepła wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy, których produkcja planowana jest w nowym budynku o powierzchni ok. 50 000 metrów kwadratowych, będą odgrywać kluczową rolę w walce ze zmianami klimatu i uzależnieniem od paliw kopalnych. Budowa zakładu zbiega się z chwilą, gdy mające za sobą 105 lat historii przedsiębiorstwo kładzie fundamenty pod przyszłość własną, a co ważniejsze – przyszłość następnych pokoleń. Budynek zakładu i wykorzystywane w nim technologie wyznaczają nowe standardy w zakresie automatyki i zrównoważonego rozwoju oraz stawiają na pierwszym miejscu potrzeby człowieka. Ukończenie budowy planowane jest na 2023 rok. W nowej lokalizacji zatrudnienie znajdzie w przyszłości 1700 osób.

Premier Mateusz Morawiecki
Anna Ickiewicz

Polski premier Mateusz Morawiecki podkreślił w swoim wystąpieniu bliskie i owocne partnerstwo między firmą Viessmann a Polską, a w szczególności regionem legnickim:

W odróżnieniu od niektórych innych przedsiębiorstw, które dokonują tylko inwestycji krótkoterminowych, firma rodzinna Viessmann demonstruje, jak blisko od dziesięcioleci związana jest z Polską. Dobitnym dowodem tej więzi jest kolejna inwestycja w obszarze energetyki firmy w Legnicy. Odpowiedzią na kryzys energetyczny spowodowany wojną w Ukrainie są właśnie tego typu inwestycje, które pokazują, że nie damy się zastraszyć polityce Putina. Ta inwestycja, którą dzisiaj anonsujemy, jest wspaniałą inwestycją, która będzie wytyczała przyszłość rozwoju tego regionu i zapewni jej niezależność energetyczną - podkreślał premier.

Jakie znaczenie ma technologia Viessmann?

Dzięki zastosowaniu najbardziej efektywnych technologii, nowa lokalizacja firmy Viessmann przyczyni się do przyspieszenia rozwoju pomp ciepła jako kluczowego elementu szerokiej oferty zielonych, a przede wszystkim przyszłościowych rozwiązań zapewniających maksymalną ochronę klimatu. Oprócz pomp ciepła firma Viessmann konsekwentnie kontynuuje rozbudowę mocy produkcyjnych w zakresie systemów magazynowania energii elektrycznej, kolektorów słonecznych i instalacji ciepłowniczych. Planowane są już kolejne inwestycje w kolejnych europejskich lokalizacjach, w tym także na terenie Niemiec. Dzięki ofensywie w zakresie rozwiązań klimatyzacyjnych i nowemu zakładowi produkcyjnemu w Legnicy, rodzinne przedsiębiorstwo wnosi znaczący wkład w umacnianie geopolitycznej niezależności energetycznej Europy.

Premier Morawiecki wmurował symboliczny kamień węgielny pod budowę nowej fabryki Viessmann
Anna Ickiewicz

Planowana inwestycja w Legnicy stanowi kamień milowy w dalszym rozwoju tej lokalizacji. Daje nam możliwość stworzenia dodatkowych miejsc pracy, jak również dalszego rozwoju lokalnych rynków oraz bliskiej i pełnej zaufania współpracy z naszymi partnerami - mówił Tomasz Tomczak, Prezes Zarządu Viessmann Polska.

LEGNICA Premier Morawiecki wmurował symboliczny kamień węgie...

Po zakończeniu budowy, nowy zakład Viessmann w znacznym stopniu przyczyni się do zapewnienia dostaw pomp ciepła na rynki Europy Środkowej i Wschodniej, co będzie podstawą dalszego rozwoju firmy w nadchodzącym dziesięcioleciu. Dzięki temu przedsiębiorstwo będzie mogło nie tylko przyczynić się do sukcesu transformacji energetycznej, ale także do uniezależnienia się od kopalnych źródeł energii, zwłaszcza importu gazu z Rosji. W związku z tym także przy projektowaniu budynku zwrócono szczególną uwagę na efektywność energetyczną i zrównoważony rozwój.

Już ruszyły prace na budowie:

Plac budowy
Anna Ickiewicz
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto