MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dłonie puchną ci jak balony? To może być objaw choroby! Zobacz, kiedy występuje, by łatwiej znaleźć przyczynę problemu

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Gdy puchną palce lub całe dłonie, przyczyną może być chwilowa nierównowaga w organizmie, ale również poważna choroba. Jeżeli cierpisz na ten problem, zwróć uwagę, kiedy występuje. To ułatwi znalezienie jego źródła i odpowiednich środków zaradczych. Zobacz, od czego można mieć spuchnięte ręce.

Spis treści

O czym świadczą spuchnięte dłonie?

Opuchnięte dłonie i palce to powszechny problem, o którym przypominamy sobie zwłaszcza wraz ze wzrostem temperatury. Gdy obrzęk powtarza się, powoduje dyskomfort i uniemożliwia zaciśnięcie pięści, warto poszukać przyczyny objawu. Może on bowiem wskazywać na groźny problem zdrowotny.

Opuchnięta dłoń męska z obrączką obok dłoni nie objętej obrzękiem
Gdy puchną ręce, zdjęcie np. obrączki może być utrudnione. Zwykle nie da się jej usunąć i nie warto próbować, bo można uszkodzić sobie palec. Lepiej poczekać, aż obrzęk zejdzie, np. pod wpływem czynności łagodzących fotoco-istock/Getty Images

Główną przyczyną obrzęku jest nagromadzenie płynów w tkankach dłoni. Tej objaw jest powszechny u kobiet w ciąży, często jest wynikiem zmian temperatury. Bywa też jednak, że wskazuje na niezdiagnozowaną chorobę, która przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie.

Gdy puchną dłonie, stają się większe, a palce są grubsze. Z tego powodu noszona na rękach biżuteria może nadmiernie uciskać ciało i nie dać się łatwo zdjąć. Opuchnięta skóra wygląda też na lśniącą, a po uciśnięciu powstaje w niej zagłębienie.

Choć opuchlizna dłoni zwykle przechodzi sama bez konieczności podjęcia leczenia, najczęściej wskazuje na zaburzenia wymagające pewnych zmian stylu życia. Pomogą one ograniczyć dolegliwość, a także związane z nimi ryzyko rozwoju zaburzeń zdrowotnych.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Puchnięcie dłoni może mieć miejsce o określonych porach dnia czy związek z pewnymi aktywnościami. Znalezienie przyczyny ułatwia zapisywanie okoliczności wystąpienia tego objawu. Znając ją, można zaradzić problemowi od podstaw. Do tego czasu w sukurs przyjdą sposoby domowe, które redukują obrzęk i wspomagają krążenie krwi w ciele.

Dlaczego rano mam spuchnięte dłonie?

Spuchnięte dłonie mogą być bardziej widoczne rano. Przyczyną jest spędzenie wielu godzin w pozycji leżącej, gdy dochodzi do zastoju płynów w tkankach dłoni.

Aby poprawić odpływ wody z tkanek, dobrze jest zacząć dzień od ćwiczeń dłoni i rąk. Na przykład:

  • Unieś ramiona w górę i pozostań tak przez kilka sekund.
  • Wyciągnij ramiona przed siebie i zataczaj dłońmi niewielkie kółka w powietrzu, ruszając nadgarstkami.
  • Delikatnie zaciśnij palce w pięść i rozprostuj dłoń, powtarzaj 5 razy lub dopóki będzie to wygodne.

Co powoduje puchnięcie dłoni w upały?

Dłonie częściej puchną podczas upałów. Gdy naczynia krwionośne rozszerzają się, więcej krwi dociera do skóry, aby schładzać ciało. Zwłaszcza w przypadku problemów naczyniowych część płynu może przedostać się do tkanek dłoni.

Aby zredukować obrzęk, warto zastosować terapię zimnem, np. zanurzyć dłonie w chłodnej wodzie, bieżącej lub w naczyniu. Można też użyć zimnego, ale nie lodowatego kompresu.

Warto unikać także zbyt obcisłych rękawów ubrań, zwłaszcza w okolicy pach. Również noszenie zegarków i bransoletek na nadgarstkach może ograniczyć krążenie krwi. W przypadku skłonności do puchnięcia dłoni należy upewnić się, że są zakładane dostatecznie luźne.

Należy pamiętać, że puchnięciu dłoni latem sprzyja nienoszenie rękawiczek zimą. Delikatne naczynia krwionośne rąk trzeba chronić przed zimnem, by zapobiegać ich uszkodzeniom.

Puchnięcie dłoni po spacerze lub bieganiu

Podczas wysiłku fizycznego temperatura ciała wzrasta, co powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, napływ większej ilości krwi i puchnięcie dłoni. Podobnie dzieje się w ciepłe dni, nie mówiąc już o upałach. Obrzęk zwykle zmniejsza się wraz ze schłodzeniem organizmu.

Sprawdź: Jak szybko schłodzić ciało latem?.

Aby ograniczyć to zjawisko, warto nie rezygnować z aktywności. Dla zdrowia wystarczy jednak jej umiarkowane nasilenie. Trzeba jednak zadbać o odpowiednie nawodnienie – niedobór wody prowadzi bowiem do jej retencji i tylko nasila obrzęki. Większa ilość napojów pomoże uniknąć odwodnienia i zmniejszyć zatrzymywanie płynów w tkankach, a przede wszystkim ułatwi termoregulację.

Szczególnie przy wysiłku należy pamiętać o odpowiednio luźnym stroju sportowym. Warto zwrócić uwagę nie tylko na rękawy, ale również na dopasowanie biustonosza sportowego w przypadku kobiet (ramiączka i pas), a także legginsów, które często blokują przepływ krwi w ciele zwłaszcza pod kolanami.

Dlaczego w ciąży puchną dłonie?

Puchnięcie dłoni i stóp w ciąży to powszechne zjawisko, związane ze złożonymi zmianami w organizmie kobiety – hormonalnymi i anatomicznymi. Objawy takie pojawiają się często również podczas miesiączki i w związku z zaburzeniami gospodarki hormonami.

W ciąży szczególnie ważna jest dieta bez nadmiaru soli, komfortowe ubrania, regularny ruch i regularne unoszenie nóg poniżej poziomu ciała.

Jeżeli obrzęki w ciąży stają się bolesne albo skóra tworzy zagłębienia po uciśnięciu, warto poszukać pomocy lekarza. Wskazuje bowiem na obrzęk limfatyczny, podobnie jak opuchlizna twarzy i okolic wokół oczu.

Opuchnięte dłonie od soli

Puchnięcie dłoni to najczęstszy skutek zjedzenia nadmiaru soli i sodu, bo głównym sprawcą problemu jest właśnie ten pierwiastek. Występuje w bardzo wielu dodatkach do żywności, więc ich głównym źródłem jest żywność wysokoprzetworzona. Takie działanie może mieć też jednak słony lub bardzo obfity posiłek domowy.

Wysokie stężenie soli w płynach ustrojowych sprawia, że jest jej więcej także w komórkach, gdzie przyciąga więcej wody. W takiej sytuacji pomocne jest wypicie dodatkowych porcji wody niskosodowej, a także soków bogatych w moczopędny potas (pomidorowy bez soli).

Korzystne będzie też ograniczenie soli w diecie – unikanie nie tylko dosalania, ale sięgania po gotowe produkty. Nadmiar sodu, który jest typowy dla polskiej diety, prowadzi z czasem do rozwoju nadciśnienia tętniczego oraz chorób nerek i serca. Dlatego p
poleca się jedzenie większej ilości warzyw i owoców oraz domowych posiłków.

Są też leki, które zwiększają poziom sodu we krwi i organizmie – to m.in. kortykosterydy stosowane w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Leczenie może też zwiększać apetyt na sól, co dodatkowo pogarsza problem.

Osobom ze skłonnością do zatrzymywania wody w ciele, a także wymienionymi wyżej schorzeniami, zaleca się dietę nisokosodową, taką jak dieta DASH przeciw nadciśnieniu. Jest dostępna w wielu wersjach m.in. bezpłatnie w portalu Dieta NFZ.

Puchnięcie dłoni jako skutek choroby i leczenia

Obrzęk jednej lub obu dłoni – a także stóp, kostek, nóg i twarzy – to często skutek zmian w organizmie, zachodzących pod wpływem chorób i stosowanych terapii. To zwłaszcza nowotwory i chemioterapia. Jeśli u pacjenta onkologicznego obrzęk powiększa się w górę kończyn, występują palpitacje serca, zadyszka, zmniejszona częstotliwość oddawania moczu, zaleca się skorzystanie z pomocy medycznej.

W przypadku chorób nerek obrzęki dłoni związane są z upośledzoną pracą tego narządu, który odfiltrowuje z krwi nadmiar wody. Jeżeli woda zbiera się w tkankach, warto zbadać nerki. Sygnały świadczące o pilnej potrzebie konsultacji z lekarzem to krew w moczu, częstomocz i wysokie ciśnienie krwi.

Puchnięcie dłoni jest ponadto objawem różnych chorób stawów, m.in. reumatoidalne zapaleni stawów (RZS). Powszechnie dotyka ono dłonie, powodując sztywność i powiększenie się stawów, a także zaczerwienienie i ocieplenie. Objawy te odczuwalne są szczególnie rano.

Chorobę sugeruje poranna sztywność stawów trwająca godzinę lub dłużej, opuchlizna utrzymująca się powyżej 3 dni oraz występuje trzy lub więcej razy w miesiącu. Dolegliwości łagodzi leczenia, przy czym równie ważne są odpowiednie zmiany stylu życia (w tym stosowanie zbilansowanej diety, unikanie dymu tytoniowego i picia nadmiernych ilości alkoholu).

Gdy puchnie prawa albo lewa dłoń

Jednostronne puchnięcie dłoni – albo bardziej nasilony obrzęk w jednej z nich – to najczęściej skutek uszkodzenia tkanek. Przyczyną może być uraz, np. w tym również związany z przeciążeniem czy uraz medyczny, np. wywołany zakładaniem i używaniem wenflonu.

Nierównomierne puchnięcie dłoni może być oznaką zaburzeń naczyniowych, takich jak np. choroba tętnic obwodowych (PAD). Powoduje kurcze i obrzęki kończyn. Choć dotyka obie strony ciała, objawy mogą bardziej manifestować się po jednej z nich.

Inne przyczyny chorobowe puchnięcia to powikłania cukrzycy, tj. zmiany związane z uszkodzeniami naczyń krwionośnych, nadciśnieniem tętniczym i choroby serca, zakrzepicą kończyn górnych. Powodem mogą być też choroby tarczycy czy wątroby, a także zaburzenia związane z nadmiarem używek, w tym palenie papierosów.

Leczenie puchnięcia dłoni jest uzależnione od przyczyn problemu. Gdy polecane zmiany nawyków nie pomagają albo dodatkowe objawy wskazują na poważniejszy problem medyczny, trzeba zasięgnąć porady fachowca. Terapia problemów leżących u podstaw obrzęków pomoże chronić się także przed postępem choroby i jej komplikacjami.

Źródła:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dłonie puchną ci jak balony? To może być objaw choroby! Zobacz, kiedy występuje, by łatwiej znaleźć przyczynę problemu - Strona Zdrowia

Wróć na srodaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto