Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koła gospodyń wiejskich nie są przeżytkiem

JU
Kto dzisiaj orientuje się czym są Koła Gospodyń Wiejskich? Kto w końcu zdaje sobie sprawę z tego czym się zajmują i jaka jest ich rola w społeczeństwie? - pytają panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Jastrzębiec (gm. Środa Śląska). Ich Koło Gospodyń obchodziło 22 stycznia swoje drugie urodziny. Na świetlicy wiejskiej odbyło się spotkanie 12 członkiń oraz zaproszonych gości przy ciastku i kawie, które stało się dobrym pretekstem do zapoznania się bliżej z tym tematem.

Koło działa przede wszystkim na swoim własnym podwórku. Tutaj wszystkich znają, wiedzą jakie ludzie mają potrzeby, które problemy wymagają szybkiego rozwiązania. Co najważniejsze efekty działań są niemal namacalne i zostawiają konkretny ślad w ich społeczności. Członkinie niejednokrotnie organizowały zbiórkę publiczną. Chodziły z puszkami kwestarskimi zbierając fundusze na długotrwałe leczenie chorego dziecka. Panie z koła pomagały też sobie wzajemnie i wspierały się wspólnymi inicjatywami. Tak np. wpadły na pomysł, aby zakupić naczynia, które członkinie na czas rodzinnych imprez, jak np. wesela czy chrzciny  wypożyczają.

We współpracy z Radą Sołecką organizują co roku koncert noworoczny, dzień kobiet, dni Jastrzębiec, dzień matki, dzień dziecka, dożynki, dzień Niepodległości, wyjazdy dzieci do wojska czy na basen, półkolonie, turniej w piłkarzyki stołowe, mikołajki . Wspólnie z klubem piłkarskim turnieje piłki nożnej dla dzieci i dorosłych. Dla równowagi dla starszych mieszkańców wsi organizowany jest raz w roku w październiku Dzień Seniora, z poczęstunkiem, wspólnymi rozmowami i zabawą. Zamknięciem roku jest urządzenie wspólnej Wigilii.

Mieszkańcy chętnie angażują się w działania - proszeni o pomoc np. pilnowanie porządku na dużych imprezach masowych, nigdy nie odmawiają - mówi przewodnicząca koła Stanisława Hałdaś. Pani Stasia mówi wprost: - Koło Gospodyń Wiejskich powinno być w każdej wiosce, bo kobiety czują się wtedy doceniane. Kiedy wyjdą już za mąż i wychowają dzieci koło staje się okazją, żeby się spotkać, porozmawiać czy właśnie wspólnie coś zorganizować.

Sołtys wsi, pan Daniel Padewski uważa, że Koło Gospodyń Wiejskich to wielkie dobro, które rozwija i kultywuje tradycję ludową. Jest organizacją bardzo ważną w życiu społecznym. Dzięki gospodyniom wiejskim kwitnie we wsi życie społeczno-kulturalne. Panie oddały część swojego życia dla dobra wspólnego. Działalność ta budzi mój szczery podziw i szacunek.

Ostatecznie wieczór zakończył się wspólną biesiadą i śpiewem przy wsparciu muzycznym pana Pawła Witkowskiego. Pozostaje w tym miejscu serdecznie podziękować Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za trud, zaangażowanie i poświęcenie na rzecz pracy społecznej, optymizm i nieskrywaną radość życia oraz fakt, że są dla nas wszystkich inspiracją do naśladowania.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srodaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto