Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarb Średzki wreszcie wraca do muzeum w Środzie Śląskiej

CH
Pochodzenie i okoliczności Skarbu Średzkiego wciąż owiane są tajemnicą. Dyrektor Grzegorz Borowski (na zdj.), zaprasza od 8 maja do zwiedzania tego średniowiecznego zbioru.
Pochodzenie i okoliczności Skarbu Średzkiego wciąż owiane są tajemnicą. Dyrektor Grzegorz Borowski (na zdj.), zaprasza od 8 maja do zwiedzania tego średniowiecznego zbioru. Grzegorz Chmielowski
Od 8 maja znów będzie można oglądać i podziwiać z Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej najwartościowszy zbiór w naszej placówce czyli Skarb Średzki – poinformował nas Grzegorz Borowski, dyrektor Muzeum Regionalnego. Skarb ten przebywał poza swoim „domem” grubo ponad pół roku, bo od września 2017. Co się z nim działo?

Skarb Średzki czyli elementy biżuterii monarszej oraz ponad 8 tys. monet, został w tym czasie poddany badaniom naukowym, m.in. chemicznym, które miały na celu przybliżenia okoliczności jego powstania w okresie średniowiecznym, bo wciąż naukowcy się nad tą kwestią głowią.

Na zlecenie Muzeum Narodowego we Wrocławiu Skarb Średzki był badany przez naukowców z Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych. Badano np. pochodzenie kruszca i kamieni, z których wykonana jest korona. Koronę i inne elementy biżuterii już 8 maja zobaczymy z średzkim muzeum, ale monety jeszcze pozostaną jakiś czas na warsztatach badaczy, poinformował dyr. Borowski.

Przypomnijmy, że Skarb Średzki odkryto w latach 1985 i 1988 w prac budowlanych, prowadzonych na Starym Mieście w Środzie Śląskiej. Najwartościowszą częścią całego znaleziska są klejnoty monarsze, pochodzące z różnych czasów i warsztatów, a należące pierwotnie do różnych osób, informuje Muzeum.

Najstarszym wyrobem z końca XII - pocz. XIII w. jest para dwustronnych zawieszek do stroju kobiecego. Nieco młodsza jest XIII-wieczna para jednostronnych zawieszek do stroju kobiecego. Ich strona przednia wysadzana jest wyłącznie granatami czeskimi, co może wskazywać na Czechy jako miejsce powstania. Do tego zapinka.

Najwspanialszym klejnotem jest niewieścia korona weselna z początków XIV w. zdobiona orłami z pierścieniami w dziobach i ponadto krzewami winnej latorośli – oceniają historycy. Do tego odkryto ok. 8 tys. srebrnych groszy praskich i 39 złotych florenów.

I co wykazały badania? Na razie wyników jeszcze nie ma. Naukowcy wciąż pracują nad zebranym materiałem. Przy okazji warto dodać, że jesienią Muzeum Narodowe we Wrocławiu wyda książkę na temat Skarbu Średzkiego. Znajdą się w niej opracowania dyrektora Grzegorz Borowskiego dot. średniowiecznej środy Śląskiej. Z kolei Zbigniew Aleksy, starszy kustosz w średzkim muzeum jako świadek opisze okres lat 80., kiedy doszło do odkrycia skarbu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srodaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto