Środa Śl.: Szpital sprzedany, ale starostwo uspokaja

SZKU
Janusz Wójtowicz
Udostępnij:
Czy sprzedaż budynków średzkiego szpitala może doprowadzić do jego likwidacji? Tego obawia się część mieszkańców. - Jak to będzie teraz prywatne, to nowy właściciel będzie mógł z tym zrobić, co będzie chciał. I gdzie będziemy się wtedy leczyć? - pytają. Starosta Sebastian Burdzy zapewnia, że o żadnej likwidacji nie ma mowy.

Wątpliwości co do transakcji ma również radny powiatowy Mariusz Wojewódka. - Ta sprzedaż to zupełne zaprzeczenie umowy, która została zawarta dwa lata temu. Władze powiatu wycofują się z jej najważniejszych zapisów. Budowy nowego szpitala w Komornikach oraz dzierżawy na 30 lat budynków obecnej lecznicy.
Przypomnijmy, że starostwo sprzedało wtedy Polskiemu Centrum Zdrowia 100 proc. udziałów powiatowej spółki Średzkie Centrum Medyczne. Od tego czasu PCZ prowadzi szpital, kupiło również wyposażenie, ale budynki pozostały samorządowe.

6 lipca zarząd powiatu średzkiego podjął uchwałę w sprawie sprzedaży nieruchomości. - W ten sposób powiat traci zupełną kontrolę nad tym, co będzie się działo ze szpitalem. Już nie będzie miał żadnych narzędzi - choćby możliwości wypowiedzenia dzierżawy - gdyby PCZ chciał zlikwidować lub ograniczyć zakres świadczonych usług - dodaje Mariusz Wojewódka.

Starosta Sebastian Burdzy uspokaja. Zapewnia, że funkcjonowanie czterech oddziałów podstawowej opieki medycznej - internistycznego, pediatrycznego, chirurgii ogólnej oraz ginekologiczno-położniczego - nie tylko nie są zagrożone, ale umowa sprzedaży zagwarantuje, że nie będą mogły być zlikwidowane aż do 2020 roku. Dotychczasowa umowa dzierżawy mówiła o 2015 roku.

- Przez dwa lata PCZ zainwestowało 4 mln zł w remonty i doposażenie sal. Dlatego spółka starała się o skrócenie czasu dzierżawy, po której mogłaby wykupić budynki. Teraz będzie mogła nadal inwestować. Wiem, że w planach mają zatrudnienie kolejnych specjalistów, a w przyszłości nawet otwarcie nowego oddziału szpitalnego. A starostwo zyska środki budżetowe - tłumaczy Sebastian Burdzy.

Cena sprzedaży to 4 mln 483 tys. zł. Płatność została podzielona na dwie równe części. Pierwsza ma wpłynąć na konto starostwa do końca października 2013 roku, przy czym 400 tys. zł PCZ ma zapłacić przy podpisaniu aktu notarialnego. Ma to nastąpić w połowie sierpnia br. Spłata drugiej części nastąpi w 35 kwartalnych ratach po 64 tys. zł, które skończą się w lipcu 2020 roku.

Mariusz Wojewódka uważa, że płatność rozłożona na tak wiele rat spowoduje, że budżet starostwa niemal nie odczuje tych pieniędzy. Największe pretensje do zarządu powiatu ma jednak o to, że odpuściła temat budowy nowego szpitala. - To był najważniejszy punkt sprzedaży akcji spółce PCZ. Teraz już wiadomo, że szpital w Komornikach nie powstanie, a przyszłość obecnego wcale nie jest pewna - kończy Wojewódka.

Podobnie uważa Marek Majerowski, radny poprzedniej kadencji, który uczestniczył w negocjacjach ze spółką PCZ. - Gdybym wiedział, że tak się to skończy, nigdy bym nie zagłosował za sprzedażą udziałów Średzkiego Centrum Medycznego - tłumaczy dziś.

Starosta Burdzy ripostuje, że najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców, których najmniej obchodzi to, kto jest właścicielem budynków szpitala. - A ten funkcjonuje dobrze, a mieszkańcy nie powinni obawiać się jego likwidacji - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie