MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2020: Głosowanie niepełnosprawnych. Jakie uprawnienia im przysługują?

TK
canva.com / Autor: Marcus Aurelius
Wybory prezydenckie 2020 odbędą się już 28 czerwca. Jakie uprawnienia mają wyborcy niepełnosprawni w czasie głosowania? Przypomnijmy, że osoby niepełnosprawne mają takie same prawo do wybierania prezydenta, jak osoby pełnosprawne. Jest dla nich przewidziana pomoc, aby mogły w pełni i w komfortowy sposób z tego prawa skorzystać.

Głosowanie niepełnosprawnych. Wybory prezydenckie 2020

Jak wynika z przepisów, osoby niepełnosprawne mogą korzystać przy głosowani z pomocy innych osób, które nie są członkami obwodowej komisji wyborczej i mężami zaufania kandydatów. Lokal wyborczy z kolei powinien być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i powinien znajdować się na parterze budynku.

Głosowanie korespondencyjne to prawo osób niepełnosprawnych

Osoba niepełnosprawna może skorzystać z prawa do głosowania korespondencyjnego i zażądać dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a.

Głosowanie korespondencyjne jest wyłączone w przypadku głosowania wodrębnych obwodach głosowaniautworzonych w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, domach studenckich lub zespołach domów studenckich, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w oddziałach zewnętrznych takiego zakładu i aresztu oraz w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich, a także w przypadku udzielenia przez wyborcę niepełnosprawnego pełnomocnictwa do głosowania.

Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba zgłosić za pośrednictwem urzędu gminy najpóźniej do 16 czerwca 2020 roku.

Wyborca, który w dniu wyborów jest na kwarantannie, czy przebywa w izolacji może ten zamiarzgłosić najpóźniej do dnia 23 czerwca 2020 roku.

Jeżeli natomiast wyborca rozpoczął podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym dniu, może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do dnia26 czerwca 2020 r.

Wybory 2020: Głosowanie przez pełnomocnika

Osoba niepełnosprawna może również skorzystać z pomocy pełnomocnika, który w jej imieniu odda głos. Zazwyczaj jest to osoba bliska wyborcy.

Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.

Aby skorzystać z tej możliwości należy złożyć wniosek do wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta/gminy w której wybca jest wpisany do rejestru wyborców.

Wniosek należy złożyć najpóźniej do dnia 19 czerwca 2020 r.

Źródło: gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uprawa warzyw w czerwcu - bez tego nie będzie dobrych zbiorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory 2020: Głosowanie niepełnosprawnych. Jakie uprawnienia im przysługują? - Portal i.pl

Wróć na srodaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto