Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komiksy z Dolnego Śląska przypominają dawne bajki i legendy. Poznajcie twórcę serii o Wiesławie. WIDEO

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Wideo
od 16 lat
Rysownik z Środy Śląskiej tworzy wyjątkową serię komiksów, które przypominają o naszych dawnych bajkach i legendach. Zobaczcie jak "Wiesław" uczy nas na nowo własnej kultury.

Maciej Kisiel to pochodzący ze Środy Śląskiej na Dolnym Śląsku rysownik, autor serii komiksów o Wiesławie, które prezentują szerszej publiczności nieco zapomniane stare bajki i legendy - polskie, czeskie, słowackie i łużyckie. Opowieści zyskują coraz szerszą popularność w kraju, a fikcyjna postać Wiesława początkowo stworzona została do serii komiksów pokazujących w zabawny sposób świat rekonstruktorów historycznych. Dopiero po pewnym czasie Wiesław ewoluował i stał się bohaterem dzieł opowiadających o dawnych bajkach.

– Wszystko zaczęło się od tego, że wróciłem do bajek. Gdy urodziły się moje dzieci chciałem pokazać im coś spoza głównego nurtu. Sięgnąłem więc po bajki zachodniej słowiańszczyzny. Wtedy okazało się, że tego materiału jest na tyle dużo, jest on na tyle barwny i bogaty, że śmiało może posłużyć jako kanwa do stworzenia scenariusza. No i zacząłem rysować. Co roku dorysowuje kolejną książeczkę. Każda z nich jest zamkniętą całością i można je czytać niezależnie. Spaja je główny bohater - Wiesław, który w humorystyczny, przewrotny sposób te bajki przypomina – opowiada Maciej Kisiel.

Komiksy z Dolnego Śląska przypominają dawne bajki i legendu
Maciej Kisiel tworzy komiksy o WiesławieKacper Chudzik

"Zapomniane historie" naszej kultury

Autor przyznaje, że sporo osób pyta go o co chodzi z "zapomnianymi bajkami", przypominanymi przez Wiesława, skoro przecież jakoś się o nich pamięta - bo tworzy się o nich komiks. Nie są więc do końca nieznane.

– Odwracam wtedy pytanie i pytam, czy kojarzą może czapki niewidki. Sporo osób przyznaje, że tak. Ale gdy drążę dalej i pytam skąd kojarzy się im ta czapka niewidka, to wtedy zaczynają się schody. Niektórzy mylą ją z peleryną niewidką z Harry'ego Pottera. A to przecież była domena krasnoludków z naszych dawnych opowieści. Jest dużo takich motywów, które są z naszego kręgu kulturowego, które zostały zapożyczone przez inne kultury, a potem do nas wracają okrężną drogą. Chociażby bajka o ognistym ptaku, które prawdopodobnie zostały zaczerpnięte przez braci Grimm na Łużycach. A sam motyw Żar-ptaka, czy jak kto woli Raroga znany jest chociażby z konika Garbusa czy bajek Słowian wschodnich – opowiada twórca komiksu.

Pan Maciej dodaje, że stara się nie wymyślać słowiańszczyzny na nowo - a jedynie wydobywać to, co zostało spisane przez etnografów, historyków literatury lub jest umieszczone w dawnych zbiorach baśni. Daleki jest więc od wymyślania czegoś, czego źródeł nigdzie nie znajdziemy. Jak zaznacza - w mitologii sytuacja jest trudniejsza, ale bajki i baśnie zostawiły na tyle źródeł, że jest z czego czerpać.

Maciej Kisiel tworzy komiksy o Wiesławie

Komiksy z Dolnego Śląska przypominają dawne bajki i legendy....

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komiksy z Dolnego Śląska przypominają dawne bajki i legendy. Poznajcie twórcę serii o Wiesławie. WIDEO - Głogów Nasze Miasto

Wróć na srodaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto